Jak dobierać kolory do prezentacji?

Kolory są jednym z najważniejszych bodźców pobudzających zmysł wzroku u człowieka. Przykuwają uwagę i wpływają na nasze emocje niezależnie od tego, czy zdajemy sobie sprawę z faktycznej mocy ich oddziaływania, czy nie.

Prostą regułą dotyczącą korzystania z kolorów, którą można by sformułować, powołując się tylko na zdrowy rozsądek, jest stwierdzenie “pamiętaj o prostocie”. Im więcej kolorów postanowisz zastosować w swym projekcie, tym trudniej Ci będzie efektywnie i harmonijnie je łączyć.

Barwa to prawdziwy, czysty kolor. Jest swoistym identyfikatorem koloru. Powinniśmy myśleć o barwie jak o miejscu, jakie danym kolor zajmuje w kole barw. Koło barw z kolei to kołowy diagram kolorów.

koło barw
Koło barw

Na widocznym powyżej kole barw czyste kolory (barwy) reprezentowane są przez pola oddalone o cztery pozycje zarówno od krawędzi, jak i od środka koła. Przesuwając się od pola z czystym kolorem w kierunku wnętrza koła, ujrzysz coraz jaśniejsze odcienie danej barwy. Natomiast przesuwając się w kierunku krawędzi, zobaczysz coraz ciemniejsze odcienie.

Możesz poprawić swoją prezentację, wprowadzając do niej jeden z trzech podstawowych tematów kolorystycznych wynikających z użycia koła barw – monochromatyczny, analogiczny lub dopełniający.

Tematy monochromatyczne

Używana jest tylko jedna barwa, pojawiająca się w wielu odcieniach i z różnym poziomem nasycenia. Użycie jednego koloru sprawia, że slajdy nabierają jednorodnego, profesjonalnego charakteru.

Związki analogiczne

Wybierając kilka kolorów sąsiadujących ze sobą na kole barw, tworzymy związki analogiczne. Taki dobór barw jest bardzo efektowny.  Jeżeli zajdzie potrzeba wyróżnienia któregoś z elementów slajdu (np. jednego ze słupków na wykresie, by podkreślić jego znaczenie), możesz zrobić to wybierając barwę z innego tematu.

Kolory dopełniające

Kolory dopełniające znajdują się dokładnie naprzeciw siebie na kole barw. Harmonizują ze sobą właśnie dlatego, że tak bardzo się od siebie różnią. Należy jednak uważać, bo często okazuje się , że kolory dopełniające tworzą zbyt duży kontrast. W takim przypadku warto użyć ich ciemniejszych lub jaśniejszych odcieni.

Pomocną w doborze kolorów może być strona  kuler.adobe.com, na której można samemu wybrać zasadę, którą chcemy zastosować, a następnie wybierając podstawowy kolor, otrzymamy podpowiedź w doborze kolejnych.

Przygotowano na podstawie książki Zen prezentacji. Pomysły i projekty, Garr Reynolds, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2010.